cze 23 2005

PARADOKS SOKRATESA cz.1


Komentarze: 3

Sokrates powiedział:"Wiem, że nic nie wiem"

Sprzeczność. Przecież gdy wiemy, że "nic" nie wiemy, to znaczy że już coś wiemy. Coś, nie może być jednocześnie niczym. To tak, jakby być w dwóch miejscach jednocześnie. Jeśli jestem tu, to nie mogę być tam. Paradoks!

Czyżby Sokrates był głupcem??

Niekoniecznie!

Ostatecznie każdą regułę potwierdza wyjątek....

poeta777 : :
23 czerwca 2005, 22:26
paradoksy mają to do siebie, że nijak maja się do codziennego życia przeciętnego zjadacza chleba, czyli do szarej codzienności. w zasadzie nie powinny występować w świecie, tak jak nie dzielimy przez zero.
Moim skromnym zdaniem pan Sokrates wypowiadając te prowokujące nasz umysł słowa, źle się wyraził.
Po prostu koleś... Koleś przesadził żeby zwrócić uwagę na fakt, iż \"wie, że mało wie\". Ma świadomoś, że bardziej poznając świat, zwiększa liczbę \"rzeczy\" do zbadania.
Jeśli idziemy na klasówkę i nie uczyliśmy się do niej, to często bywa tak, że nie wiemy czego nie wiemy, bo nawet nie zdajemyu sobie sprawy z istnienia pewnych zagadnień (życie ucznia :) Tymczasem jeśli choć troszeczkę zajrzeliśmy do książki, troczę wiemy i wiemy, czego nie zapamięliśmy do końca.
Ja tak to widzę . Pozdrawiam.
23 czerwca 2005, 20:44
Czasem mądrość wypływa z paradoksów. Logiczne myślenie wyklucza niektóre prawdy, tak bliskie ludzkim odczuciom i życiu. Dlatego czasem jest ono porzucane, by oddać to, czego dotąd nie postrzegano. I rodzi się paradoks, który wspaniale potrafi oddać realia.
kaisaa.blog.pl
23 czerwca 2005, 16:13
miesza sie tu logiczne myslenie z madroscia-bo wbrew pozora logika a madrosc to nie to samo.

Dodaj komentarz